« Svibanj 2024 »

7. DANI OCA ANTE GABRIĆA
Autor: Svjetlana Bebić, 28. 2. 2022.

napisala: Vanja Gabrić, prof.

I ove godine 7. Dani oca Ante Gabrića održavaju se u skladu s epidemiološkim uvjetima. U vremenu od 28. veljače, rođendana oca Ante Gabrića, do 5. ožujka 2022. godine u Gimnaziji Metković predviđen je bogat program. Ovogodišnju temu, koja je usvojena kao glavna tema, predložila je Gimnazija Metković. Otac Ante Gabrić iz 600-godišnjeg Grada Metkovića manifestacija je pod pokroviteljstvom Grada Metkovića.

Program Gimnazije Metković:

Isusovac, otac Ante Gabrić najveća je duhovna snaga i vrijednost 600-godišnjeg slavnog Grada Metkovića – plakat

Od zrna gorušice, preko zrna rogača i zrna krunice – izložba, projektni zadaci

Golub mira – izložba

Lenta vremena

Missa Votiva (Zavjetna misa kao znak zahvalnosti za ozdravljenje) Jan Dismas Zelenka

(razredne slušaonice)

Značaj pisane riječi u djelovanju oca Ante Gabrića – literarni radovi

Kviz znanja „Družba Isusova“ – vjeronauk

Humanitarna aktivnost prikupljanja pomoći za potrebite

Poruka mira iz Gimnazije Metković

Slaveći 600. obljetnicu Grada, ističemo oca Antu Gabrića kao najveću duhovnu snagu i vrijednost slavnog Grada Metkovića. Zaista, kažem vam, ako imate vjere koliko je zrno goruščino te kažete ovoj gori: „Premjesti se odavde ovamo! I premjestit će se i ništa vam neće biti nemoguće!“ (Mt 17, 14-20). Žitelji Metkovića i neretvanske doline bogati su vjerom koju uzdižu i svjedoče. Negdje oko 350 svećenika, redovnika i redovnica s ovog područja obogatilo je crkvu, produhovilo i potaknulo prosvijetljenost i obrazovanost stanovništva. Nekoliko učenika i učenica Gimnazije danas su u svećeničkim i redovničkim zvanjima i pozivima.

Naziv izložbe plakata Od zrna gorušice preko zrna rogača i zrna krunice osim vizualne percepcije ima snagu riječi i duhovnu spoznaju.

Rogač je hrana iz biblijskog vremena, a nazivaju ga i kruh svetog Ivana, Johannisbrot. Malo je znano da bez obzira na veličinu mahune svaka sjemenka rogača iznosi 0,18. Jedna je sjemenka 1 karat (zrno rogača, grč. keration). Mjera karat koristila se za zlato i dijamante. U najnovije vrijeme to je 200 mg. Dijamanti su najprije otkriveni u Indiji. Otac Ante Gabrić naš je dijamant u Indiji. U ljudima Bengala prepoznao je vrijednosti za koje se borio nadljudskim naporima i vjerom gorušice izgrađivao i uzdizao ljude. Ističući dijamante, ne ističemo materijalno, nego duhovno potencirajući neprolaznu i trajnu vrijednost i kvalitetu. Isusovac, misionar otac Ante Gabrić, sluga Božji, na putu je proglašenja blaženim i svetim. Činjenicu da je svet isticali su njegovi prijatelji i suradnici koji su i sami sveti, kao i svi drugi dobri, kvalitetni i obični ljudi. Sasvim logičan zaključak da se dijamanti dijamantom bruse.

Često se postavlja pitanje: „Kad bi mogao biti proglašen blaženim i svetim ?“ Crkva će odrediti kada će to biti. Mi samo trebamo biti svjesni činjenice da vrijednost ne propada.

Jan Zelenka napisao je Missu Votivu, misu zahvalnicu za ozdravljenje, koju će učenici slušati tijekom obilježavanja ovogodišnjih 7. Dana oca Ante Gabrića. To je prekrasno duhovno djelo, ali je i poticaj da se napiše djelo za čudo po zagovoru sluge Božjeg oca Ante Gabrića. Jana Zelenku uvažavali su i cijenili Bach, Händel, Vivaldi i mnogi drugi. Bio je dva stoljeća gotovo zaboravljen, ali njegova je popularnost ponovno afirmirana. Vrijednost ne gubi na važnosti. Otac Ante Gabrić sazrijeva u svima nama. Generacije i generacije u Gimnaziji, kao i u drugim školama, učit će spoznavati važnost vrijednosti i važnost življenja s vrijednosti i odgovornosti u kreaciji svijeta i znanja.

Jan Dismas Zelenka : Kammerchor Stuttgart, Barockorchester Stuttgart,  Frieder Bernius – Missa Votiva (2010, CD) - Discogs Missa votiva

Studioznost ove teme jest i u analizi i pristupu u literarnim radovima Značaj pisane riječi u djelovanju oca Ante Gabrića. Kviz znanja „Družba Isusova“ ističe isusovački red u važnosti crkve i ulogu znanja u vjeri i duhovnosti. Kurikularnim pristupom nastavi bit će otvorena i istražena mnoga područja i ostvarene nove spoznaje.
Otac Ante Gabrić i sveta Majka Tereza posjetili su Metković 1978. godine. Ta godina ostaje znamenita u povijesti Metkovića. Krunica, ružarij, neizostavan je čin i obred vjere te se moli od 15. stoljeća, upravo od vremena i kada se spominje Metković. Inače 28. veljače obilježava se i kao Međunarodni dan rijetkih bolesti. U nizu ozdravljenja po zagovoru oca Ante Gabrića možda će još netko postići trajno ozdravljenje.

Poruka mira iz Gimnazije Metković

Metković u svojoj 600-godišnjoj egzistenciji bilježi i proputovanje Austro-Ugarskog prijestolonasljednika i nadvojvode Ferdinanda, živog i mrtvog, kao i preminule mu supruge Sofije. Tim tragičnim događajem uzburkan je svijet što je bio povod za izbijanje Prvog svjetskog rata. Otac Ante Gabrić rodio se u drugoj godini Prvog svjetskog rata, 1915. godine, u Metkoviću. Razvijajući osjetljivost za pomoć i vjeru od najranije dobi, kao isusovac i misionar u Indiji napisao je između ostalog i preko 8 000 pisama da pomogne ugroženim ljudima u njihovu ljudskom dostojanstvu. Dijeleći jaje na četiri dijela da bi preživjeli u Bengalu u Indiji, neka i poruke mira i ljubavi idu na sve četiri strane svijeta svim načinima komunikacije.

Mir i ljubav u čovjeku! Mir i ljubav čovječanstvu!

Fotografije izložbe pogledajte u opširnije.

Izložba

Od zrna gorušice preko zrna rogača i zrna krunice