Međunarodni projekt "Our Cells – Our Power" (Naše stanice – Naša snaga) dobitnik "Nacionalne oznake kvalitete"
Autor: Svjetlana Bebić, 5. 10. 2021.

Međunarodni projekt Our Cells – Our Power  kojeg su učenici Gimnazije Metković provodili s učenicima iz partnerske škole Agrupamento de Escolas de Vila Vicosa iz Portugala te s partnerskim školama Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi, Gungor Aslan Anatolian High School, Adile Mermerci Anatolian High School i Anafartalar Vocational and Technical Anatolian High School iz Turske nagrađen je prestižnom eTwinning nagradom Nacionalna oznaka kvalitete.

Projekt je proveden tijekom prošle školske godine u otežanim pandemijskim uvjetima zbog čega su učenici veliki dio zadataka obavljali od kuće, u online okružju. Projekt su koordinirale nastavnice Antonela Dragobratović i Vera Modrić, a u projektu su sudjelovali učenici drugih razreda.

Stanica izgleda kao stara i dobra poznata tema te se mnogi iznenade kada otkriju da su istraživanja stanice, osobito nasljedne tvari u njoj najprominentniji i najpropulzivniji dio znanosti. Zbog toga su ciljevi ovog projekta bili su povećati zanimanje učenika za prirodoslovlje, s naglaskom na biologiju stanice, molekularnu biologiju i biokemiju. Tijekom projekta učenici su u međunarodnim timovima proučavali slavna otkrića iz biologije stanica propitujući koncept stanice, njenih organela i njihovih zadaća. Interdisciplinarni pristup ovim temama učenicima je oogućio razviti novi cjeloviti pogleda na koncept stanice. Primjenom različitih metoda poučavanja (primjerice; studija slučaja, izrada digitalne umne mape, kreativno pisanje, modeliranje stanice, izrada digitalnog stripa i crtića, snimanja videa) potaknut je razvoj kritičkog i ''out of the box'' mišljenje kod učenika, a uporabom novih web 2.0 alata ojačane su i njihove IKT vještine.

Naši učenici su se tijekom projekta istaknuli svojom kreativnošću i vještinom rada u web 2.0 alatima. Za logo projekta bio je izabran rad učenice Petre Kljusurić.

Projekt je do sada predstavljen na različitim platformama i društvenim mrežama.