Tjedan mozga
Autor: Marija Volarević, Svjetlana Bebić, 21. 3. 2024.

Gimnazija Metković i ove godine sudjeluje u inicijativi organizacije Dana Alliance for Brain Initiatives za popularizaciju znanja o funkcijama i istraživanju mozga te neuroznanosti.

Kampanja poznata u svijetu kao BRAIN AWARENESS WEEK, provodi se u Hrvatskoj 23. godinu zaredom u mjesecu ožujku pod nazivom TJEDAN MOZGA.

Hrvatski institut za istraživanje mozga (HIIM) Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko društvo za neuroznanost (HDN), kao pridruženi članovi i partneri European Dana AllianNce for the Brain (EDAB) i FENS (Federation of European euroscience Societies) i ove su godine, od 11. do 17. ožujka, glavni organizatori Tjedna mozga u Hrvatskoj, uz pokroviteljstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) i potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja te Znanstvenog centra izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost.

Zadaća je bila upoznati širu javnost sa značenjem istraživanja mozga u 21. stoljeću – Stoljeću uma.

Ove godine obrađivale su se sljedeće teme:

1. Neurogastronomija (Mozak i hrana)

2. Ekotoksini i zdravlje mozga

3. Socijalni mozak

Učenici 2B razreda uz pomoć mentora Marije Volarević, prof.biologije i Antonije Glamuzina, mag. knjižničarstva izradili su plakate za sve zadane teme.

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Biosigurnost i biozaštita analizirali su dva predavanja; Liječenje glioblastoma zika virusom i Društvene igre i mozak.

Provođenjem ovih aktivnosti promičemo svijest i znanje o zdravlju mozga.