Datum objave: 20. rujna 2024.
Kategorija: Naslovnica

Kratak osvrt na PASCH JuKu stipendiju u Hohenwartu 2024.

Pročitajte još

U sklopu Erasmus plus projekta “Biljna pozornica” učenice Gimnazije Metković Nadia Pokrajac, Romana Marija Falak, Ana Primorac i Sara Gašpardi s profesoricama Danom Svagušom, Angelom Ćelić i Anom Dragović boravile su protekli tjedan na Fuerteventuri, Kanarsko otočje.
Domaćin mobilnosti bila je udruga Amanay, a tema mobilnosti bila je istražiti važnost očuvanja biljnog svijeta na zemlji kroz analizu u umjetnosti. Učenice su posjetile gradove Corralejo, Betancuria, Ajuy, Puerto del Rosario, botanički vrt La Oliva, muzej soli Las Salinas del Carmen, sudjelovali u radionicama crtanja i glume zajedno s partnerima iz Poljske i Turske. Rezultate rada predstavili su kazališnim predstavama koje su samostalno osmislili.
Iduća, a ujedno i posljednja mobilnost ovog dvogodišnjeg projekta održat će se u Poljskoj u travnju.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije.

GIMNAZIJA METKOVIĆ UGOSTILA PARTNERE U ERASMUS PROJEKTU BIG DATA

GIMNAZIJA METKOVIĆ UGOSTILA PARTNERE U ERASMUS PROJEKTU BIG DATA

U proteklom tjednu Gimnazija Metković bila je domaćin međunarodnog susreta učenika i profesora u Erasmus plus partnerstvu naziva „Biga Data Unites the Sciences and the Arts“.

Uz naše učenike te koordinatorsku školu iz Španjolske, u aktivnostima su sudjelovali gosti iz Italije, Turske, Estonije i Bugarske. U Gimnaziji Metković učili su o programiranju velikih baza podataka i o 3D modeliranju, te izrađivali predmete od recikliranog materijala. U Dubrovniku su posjetili Zajednicu tehničke kulture Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije, centar za recikliranje Maritimo, kao i dubrovačku zračnu luku gdje su se informirali o radu podatkovnog centra.

Svi putevi vode u Rim

Svi putevi vode u Rim

U natjecanju za stipendiranje jednotjednog kampa kvantnih radionica u Rimu dobio je izuzetnu priliku sudjelovanja tim u sastavu profesorice iz fizike Ane Dragović, učenice i učenika prirodoslovno- matematičke gimnazije Nike Pažin i Gorana Martinovića. Izabrani tim je osmislio izvanredan video uradak koji je osvojio članove izborne komisije Goethe Instituta u Njemačkoj.

Bez današnjeg razumijevanja razvoja kvantnih tehnologija ne bi bilo ni GPS-a ni foto senzora u našim mobitelima. Svakodnevno se dolazi do novih otkrića, a razvoj kvantnih tehnologija još je daleko od završetka. Kvantno računalstvo, na primjer, nudi raznolika i nova polja istraživanja, ali je, nažalost, još uvijek podložno pogreškama i predstavlja velike izazove u smislu tehnologije, sigurnosti i regulative. Možda će upravo netko od vdanašnjih učenika – biti taj koji će doći do sljedećeg revolucionarnog otkrića?

U radionicama koje organizira njemačka obrazovna nevladina organizacija TüftelLab, učenici i profesori imaju priliku iskusiti kvantne fenomene i istražiti nove kvantne tehnologije na razigran način.
Tako su se naši učenici i profesori natjecali svojim motivacijskim video- uratcima za jednotjedni kamp s radionicama, ekskurzijama i mogućnošću da razvijeu vlastite projekte koji će se predstavljajti na kraju tjedna.

Istraživat će se sadašnji i budući kvantni problemi te se raspravljati o vlastitim perspektivama. Polaznici će sudjelovati u posebno razvijenom tečaju njemačkog jezika koji dodatno potiče maštu i otvara mogući put prema daljnjim studijama ili karijernim mogućnostima – kako na ovom području, tako i u samoj Njemačkoj. Tijekom tog vremena nastavnik će dobiti informacije o tome kako možete implementirati kvantne sadržaje u učionici. Osim toga, kamp je uokviren zanimljivim programom za slobodno vrijeme.

Čestitamo!

Skip to content