Congratulations! The “Gimnazija Metković” has been awarded with the eTwinning School Label 2023-2024. This is a great achievement by the eTwinning team in your school! The official announcement will be published on the European School Educational Platform shortly and on other eTwinning and European Commission’s news channels. What’s next:

· You can proudly use the eTwinning School Label on your school’s website.

 


 

Europska oznaka kvalitete za projekt Energy saving

Dan za danom pristižu nam Europske oznake kvalitete za naše eTwinning projekte. Danas je to priznanje dodijeljeno projektu Energy saving. U projekt su sudjelovale učenice  4.A  razreda koji su od 1. razreda bile angažirane u projektima o zdravlju, ekologiji i zaštiti ljudskog okoliša. Tema projekta bila je štednja  energije i promocija alternativnih izvora energije.  U projektu su učenici istražili alternativne izvore energije i mogućnosti uštede energije. Dizajnirali su svoje prototipove uređaja za iskorištavanje obnovljivih  izvora energije kao što su mini-vjetrenjače, pećnice na toplinu sunca i 3D printane solarne ćelije.  Ovladali su osnovama  financijske pismenost o  vođenju obiteljskog budžeta i troškovima za energiju. S nama je u projektu sudjelovalo šest srednjih škola iz Turske te po jedna srednja škola iz Azerbajdžana, Poljske, i Italije. Projekt je u školi koordinirala nastavnica Antonela Dragobratović

Europska oznaka kvalitete za projekt Jeder kann etwas tun

E -Twinning projekt na njemačkom jeziku Jeder kann etws tun nagrađen je Europskom oznakom kvalitete. Projekt su radili učenici 3.a i 4.a razreda Gimnazije Metković u partnerstvu s učenicima iz partnerske škole Theodor Heuss Gymnasium iz Recklinghausena iz Njemačke uz mentorstvo profesorica Minele Hadžić, Ane Bebić i Svjetlane Bebić. 

Ovaj projekt bavio se našim odnosom prema okolišu. Za veću održivost i zaštitu okoliša u svakodnevnom životu i školi Naziv našeg projekta potiče svakog od nas na razmišljanje o tome što možemo učiniti za naš planet Zemlju.Znanstvena istraživanja upozoravaju da naše nepromišljeno ponašanje zagrijava Zemljinu atmosferu, morske životinje su ugrožene, a cijele vrste izumiru.Koliko smo toga svjesni? Što možemo učiniti protiv toga? To su bila pitanja na koja smo kroz dvanaest izazova pokušali odgovoriti.

 

Europska oznaka kvalitete za projekt Nobel Prizes and Our World

Naš eTwinning projekt Nobel Prizes and Our World nagrađen je Europskom oznakom kvalitete. Projekt je provođen tijekom školske godine 2021./2022. i u njemu su sudjelovali učenici, tada 1.B razreda sa svojom razrednicom Marijom Tomić Verajom. Projekt je organizirala i koordinirala nastavnica Antonela Dragobratović. Tijekom projekta učenici su istražili značenje i važnost Nobelove nagrade u suvremenom svijetu. Otkrili su koje kategorije postoje i zašto se ne daje nagrada za matematiku. Proučili su život i rad hrvatskih nobelovaca iz KEMIJE – Lavoslava Ružičke i Vladimira Preloga i s ponosom ih predstavili svojim vršnjacima iz Slovačke, Bosne i Hercegovine , Turske i Srbije koji su s nama sudjelovali u projektu. Europska oznaka kvalitete koju dodjeljuje eTwinning priznanje je nastavnicima i učenicima za postignutu razinu rada i poticaj za daljnje aktivnosti. Dobiveno priznanje potvrda je kontinuiranog rada na eTwinning projektima i zaslužene eTwinning oznake naše škole.
 

Tampere – završna mobilnost Erasmus+ projekta Lecker und gesund

 

Osam učenika Gimnazije Metković: Erika Begić, Petra Koncul, Iva Kožul, Nika Karla Milinković, Marta Penović, Tonka Previšić, Nera Prović i Kristijan Volarević u pratnji profesorica Ane Bebić i Ane Dragović boravili su od 26. do 31.3.u Tampere, Finska gdje se provela završna mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta “Lecker und gesund”. Uz Gimnaziju Metković u projektu sudjeluju škole iz Njemačke, Grčke i Finske.

 

Kroz predavanja, prezentacije i posjete školi, tvrtkama i organizacijama mnogo su naučili o zdravoj prehrani, finskom školskom sustavu, njihovoj školskoj kantini i hrani te preventivnom zdravstvenom sustavu u Finskoj.

 

Prvi dan mobilnosti obilježio je prijam kod ravnatelja škole i gradonačelnice. U poslijepodnevnim satima smo u grupama razgledavali i upoznavali grad i jedni druge. 

Drugi dan projekta započeli smo posjetom “Ruohonjuuri”, trgovini i proizvođaču zdrave i veganske hrane. Upoznali smo se s hranjivim vrijednostima proizvoda koje nudi te cijelim procesom istraživanja i proizvodnje njihovih proizvoda. Nakon manjeg uvoda u svijet veganske i zdrave hrane, današnji put nastavili smo dolaskom u njihovu školu. U njihovoj školi dočekala su nas četiri prezentatora i četiri prezentacije. Prezentacijama smo naučili o “Voimia”, njihovoj školskoj kantini i hrani; o preventivnom zdravstvenom sustavu u Finskoj; o zdravijim zamjenama bijelog šećera i o stvaranju proizvoda veganske tvrtke “Vegem”. Tijekom dana obavljali smo mnoge zadatke, a neki od njih su: potraga za ukusnom niskošećernom hranom i isprobavanje sastojaka koji su zamjena za šećer. Stečeno znanje stavili smo na test završnim zadatkom spremanja i pečenja “blaubeerkuchen”, “pitabrot”, veganskih kobasica i čajnih i pripravkom salate i umaka za salatu koje smo naposljetku podijelili zajedno sa svim profesorima i učenicima uključenima u projekt.

Projektno putovanje trećega smo dana obogatili  izletom u Helsinki. Prije samoga dolaska u Helsinki, posjetili smo poznatu tvornicu slatkiša “Fazer”. U Fazeru su nas dočekali  veseli prezentatori koji su nam, slikovitim filmom, prikazali nastanak ove poznate tvornice i njezinih proizvoda te samu priču osnivača Karla Fazera. Nakon dolaska u glavni grad Finske,  domaćini su nas upoznali s njegovom poviješću. Vidjeli smo mnoge znamenitosti poput protestantskog hrama, predsjedničkog dvorca i parlamenta. Večer se nastavlja u odličnoj atmosferi, druženjem u lobiju hostela.

Ovogodišnju smo mobilnost zatvorili za ovaj put – posljednjim posjetom školi-domaćinu i poznatoj finskoj sauni. Četvrti nam je dan projekta uljepšan smijehom i veseljem, a onaj ozbiljni dio dana proveli smo u proučavanju meda i cijeloga procesa njegova nastanka. Potom smo se uputili  u finsku saunu, do koje smo došli nezaboravnom šetnjom kroz šumu i po smrznutom jezeru. Sauna je bila odličan način opuštanja i zbližavanja s ostalim članovima projekta, gdje smo osim predivnog finskog iskustva, ostatak dana roštiljali te se, kroz ples i pjesmu, pozdravili s našim finskim, njemačkim i grčkim prijateljima – učenicima i profesorima. Uz lijepe uspomene i predivno provedeno vrijeme, kući se vraćamo ruku punih darova kojim su nas obradovali naši domaćini i, što je najvažnije, s puno naučenih lekcija.

 

Projekt sufinancira Europska unija iz programa Erasmus+.

 

Koordinatorica projekta je profesorica Ana Bebić.

Gimnazija Metković domaćin Erasmus+ projekta Lecker und gesund

U sklopu Erasmus+/ eTwinning projekta Lecker und gesund (Ukusno i zdravo) Gimnazija Metković je u razdoblju od 25. do 30.9. ugostila ukupno 24 učenika i 6 nastavnika iz Finske, Njemačke i Grčke. U školi je u ponedjeljak organiziran svečani prijam prilikom kojeg su ravnatelj Jozo Jurković, profesorice Ana Bebić Ana Dragović, Angela Ćelić, Svjetlana Bebić te učenici Gimnazije Metković svojim gostima zaželjeli dobrodošlicu. Direktorica TZ Metković Magdalena Medar Ujdur je naše goste uputila u ljepote i bogatstva našeg grada i cijele Doline Neretve, a u koja su se naši gosti imali priliku i sami uvjeriti prilikom projektnih aktivnosti, zadataka i radionica organiziranih uz pomoć naših učenika i sugrađana. Uz mnoge projektne aktivnosti naši gosti su uživali i u fotosafariju, berbi mandarina, posjetu vinogradu i vinariji Volarević, Solani Ston te tvrtci Novalis d.o.o koja proizvodi 100% prirodne sokove GUUC. U Dubrovniku je u sklopu projekta organiziran i Dan Europe gdje su nam svečani prijam upriličili Žana Marević – pročelnica Upravnog odjela za poslove župana i Županijske skupštine, Ana Čeović – viša savjetnica u Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu, znanost i sport, te Marko Potrebica – ravnatelj Studentskog centra Dubrovnik. Hvala svim roditeljima i nastavnicima na suradnji i potpori.

Koordinatorica projekta je profesorica Ana Bebić.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije.

 

Lecker und gesund u Hamburgu

Zadnji tjedan u ožujku otputovali su učenici Gimnazije Metković s njihovim profesoricama na prvu mobilnost Erasmus+ projekta/ eTwinning projekta Lecker und gesund/ Ukusno i zdravo koja se održavala u školi koordinatoru cijelog projekta Stadtteilschule Wilhelmsburg u Hamburgu. 

Učenici: Kristijan Volarević, Katarina Neda Bukovac, Dominik Blaž Bakalar, Iva Krstičević, Iva Obrvan, Josipa Tošić, Ivan Bebić i Karlo Volarević

Profesorice: Ana Bebić i Svjetlana Bebić

Svaki dan su učenicima ispunjavale projektne aktivnosti vezane uz temu projekta. Aktivnosti su učenici odrađivali u mješovitim skupinama  koje su sačinjavali učenici iz Njemačke, Finske Grčke i Hrvatske, a jezik projekta je njemački jezik, no to učenike nije sprječavalo u upoznavanju i s ostalim jezicima.

Posjet Gradskoj vjećnici u Hamburgu.

Pozdravni govor i prijem svih sudionika u projektu Lecker und gesund u Gradskoj vjećnici.

Etwinning projekt OUR CELLS OUR POWER dobitnik je Europske oznake kvalitete

 
 
Nakon dvije Nacionalne oznake kvalitete za eTwinning projekte iz područja STEM-a za 2021. godinu stigla nam je i prestižna Europska oznaka kvalitet (EQL). Oznaka je dodijeljena međunarodnom eTwinning projektu OUR CELLS OUR POWER. U sklopu ovog projekta sudjelovalo je 10 nastavnika i 60 učenika iz više europskih zemalja. Projekt je proveden tijekom školske godine 2020./2021., a iz naše škole se sudjelovali učenici drugih razreda pod mentorstvom nastavnica Antonele Dragobratović i Vere Modrić. 
Europska oznaka kvalitet je oznaka koju dodjeljuje Središnja služba za podršku (CSS) onim eTwinning projektima koji postižu određenu europsku razinu.
ČESTITAMO UČENICIMA I KOLEGICAMA!

Mein Leben in der Pandemie

eTwinning i PASCH Projekt:

Mein Leben in der Pandemie

 

 

Ove školske godine 2020./21. usprkos pandemiji proveli smo partnerski projekt na njemačkom jeziku s našom partnerskom školom Das Theodor Heuss Gymnasium projekt pod nazivom Moj život u pandemiji. Na projektu su radili učenici iz odjela za biologiju pod mentorstvom profesorice biologije i engleskog jezika Minele Musemić iz THG Recklinghausen iz Njemačke i 2.a razred pod mentorstvom profesorice njemačkog jezika Svjetlane Bebić. Na projektu su još surađivale profesorica njemačkog jezika  Ana Bebić i profesorica kemije Antonela Dragobratović.

Rezultate projekta možete vidjeti ovdje.

PROGRAMIRATI MOŽE SVATKO!

Da programiranje nije bauk, nego vještina sadašnjosti i budućnosti, pokazali su učenici i profesori Gimnazije Metković na radionicama u petak, 20. listopada 2023., koje su organizirane povodom Europskog tjedna programiranja.

Europski tjedan programiranja (EU Code Week) društvena je inicijativa pod pokroviteljstvom EU koju su pokrenuli entuzijasti informatike kako bi na zabavan način svima približili programiranje i poticali digitalnu pismenost. Diljem Europe ali i svijeta u razdoblju od 7. do 22. listopada škole i brojne druge ustanove uključile su se sa svojim događajima koji promiču ove neophodne vještine.

U Gimnaziji Metković voditeljica događaja bila je profesorica informatike Petra Ujdur, koja je uz pomoć školske knjižničarke i tima profesora matematike, kemije, pa čak i jezika, osmislila niz aktivnosti za učenike, od kojih su vjećina sudionici projekta Škole budućnosti koji Gimnazija provodi već treću godinu zaredom.

O izazovima umjetne inteligencije u području jezika govorile su učenice 2.c razreda Maja Dragobratović i Renea Marković u prezentaciji koju su izradile pod mentorstvom prof. Martine Pačić. Prof. Marija Tomić Veraja s učenicama 3.c razreda Nikom Pažin i Laurom Šaravanjom pripremila je izazovan Kahoot kviz prepoznavanja poezije koju je napisao AI ili poznati svjetski i hrvatski pjesnici. A ocjenu o tome tko je napisao bolju haiku pjesmu na temu proljeća – naši učenici ili AI, prepuštamo našim profesoricama hrvatskog jezika.

Prof. Ljubica Jerković imala je izazov za sve prisutne, u kojem se vratila na osnove šifriranja. Sudionici su imali zadatak odgonetnuti poznate izreke i motivirajuće poruke enkriptirane različitim vrstama koda.

Profesorice Antonela Dragobratović, Lora Prusac i Svjetlana Bebić pripremile su radionicu proširene stvarnosti s web kamerom ItCode. Tu su učenici u timovima u programu Scratch izrađivali prostor proširene stvarnosti i nadopunjavali ga vlastitim kreativnim idejama. Prof. Dino Jerković i prof. Ante Zovko također su vodili učenike kroz program Scratch, na radionici Block Coding: Dancing Alien, gdje je zadatak bio osmisliti i isprogramtirati što atraktivniju koreografiju za zamišljenog lika u igri.

Prof. Svjetlana Bebić pripremila je s učenicima radionicu Aplikacije korištene u eTwinning projektima, gdje su prikazali pakete IKT- alata koje nudi eTwinning platforma.

Da kodiranjem možemo oživjeti ideje, rješavati probleme i poticati kreativnost, naši su se učenici uvjerili i ove godine na Coding Friday događaju u Gimnaziji Metković. Promidžbeni plakat za ovaj događaj s učenicima je pripremila naša knjižničarka Antonija Glamuzina, a video-najavu prof. Marija Tomić Veraja.

 

Skip to content