U sklopu Erasmus plus projekta “Arts for climate change” učenice Gimnazije Metković Katja Jerković, Melani Primorac, Petra Jelavić, Nika Oršulić i Lana Krstičević s profesoricama Danom Svagušom i Anom Dragović boravile su protekli tjedan u Istanbulu.
Domaćin mobilnosti bila je škola Nisantasi Anadolu Lisesi u Istanbulu, a tema mobilnosti bila je borba protiv globalnog zatopljenja i klimatskih promjena kroz likovnu, glazbenu i dramsku umjetnost te književnost. Učenice su posjetile Kıraç District – industrijsku zonu, Hagiu Sophiu, Topkapı Palaču i Sultanahmet džamiju, tvornicu za reciklažu otpada i AKOM. Sudjelovale su u radionicama crtanja i glume zajedno s partnerima iz Turske, Italije i Austrije.
Iduća, a ujedno i posljednja mobilnost ovog dvogodišnjeg projekta održat će se na Siciliji u siječnju.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije.
Objava 4
Gimnazija Metković s pijetetom se prisjetila žrtava Vukovara i Škabrnje.
Prigodnim programom učenici su, zajedno sa svojim profesoricama i profesorima,
odali počast žrtvama Vukovara i Škabrnje.
Večeras
Večeras zapali svijeću
u čast svakog heroja.
Ja ih zaboraviti neću,
nemoj ni ti, domovino moja!
Večeras pomoli se Bogu,
za tu mladost što je pala,
samo bih volio da mogu
stihom reć' im: Hvala!
Večeras njih se sjeti,
nek' im je vječna slava,
u inat vremenu što leti
čuvajmo ih od zaborava!
Velimir Velo Raspudić
Karriere Quantum
Tim Gimnazije Metković, profesorica fizike Ana Dragović i učenici prirodoslovno- matematičke gimnazije Nika Pažin i Goran Martinović, sudjelovali su u kampu “Karriere Quantum” od 4.11. do 8.11.2024 u Rimu u organizaciji Goethe Instituta i njemačke obrazovne nevladine organizacije TüftelLab.
Osim hrvatskog tima, sudjelovali su i predstavnici po jedne škole iz Finske, Italije, Velike Britanije, Bosne i Hercegovine, Slovačke, Belgije, Češke, Estonije i Poljske.
Tijekom tjedna, učenici i nastavnici dobili su priliku učiti i istraživati o kvantnim fenomenima i tehnologijama – kvantnom sprezanju, valno-čestičnim svojstvima, interferenciji, fosforescenciji, vjerojatnosti, kvantnom tuneliranju i superpoziciji kroz predavanje, eksperimentiranje i igre.
Nastavnici su dobili materijale i prijedloge aktivnosti kako unaprijediti nastavu, a učenici su osim navedenog sudjelovali i u tečaju njemačkog jezika.
Tijekom završnog javnog događaja, učenici su imali priliku razgovarati sa kvantnim fizičarom, sudjelovati u panel raspravi i predstaviti svoje kvantne prototipe koje su razvili tijekom tjedna. Hrvatski tim u suradnji sa profesorima iz Velike Britanije i Finske osmislio je inovativan prototip “CoseTum” za osobe sa dijabetesom.
Osim edukativnog dijela učenici i nastavnici imali su priliku obići Rim, posjetiti vatikanske arhive i knjižnicu, Enrico Fermi muzej i Escae room – Nikola Tesla.
Bila je ovo izuzetna prilika za upoznavanje sa novim kvantnim tehnologijama, ali i razmjeni iskustava sa kolegama iz Europe.
DAN KRUHA
Ushićeni, došli smo u školu i postavili hranu na stolove. Nestrpljivo smo iščekivali početak programa. Kada se zvono na crkvi oglasilo i najavilo deset sati, program je započeo veličanstvenom pjesmom „Aleluja“. Pjesmu je otpjevao školski zbor uz pratnju na gitari učenika Karla Pehara. Nakon harmonije, koja nikoga nije ostavila ravnodušnim, uslijedila je molitva „Očenaš“ na latinskom jeziku koju je svečano izrekla učenica Stanka Mikulić. Prisustvo Isusa među nama iskazala je učenica Lana Šunjić stihovima Nikole Šopa „Isus u posjeti kod nas“. O samoj važnosti kruha rekli su nam i učenici Petar Matić i Emili Škipina te pokazali smisao dana pjesmom „O kruhu je riječ“. Događaj su uveličali i folkloraši pjesmom koja predstavlja naš kraj. Osnovnu ideju programa iznio je učenik Mateo Nikšić. Veličajući zajedništvo i radost u činjenju dobra, pozvao je ravnatelja prof. Jozu Jurkovića. Ravnatelj nam se obratio riječima zahvale i poticajem za daljnji trud i ustrajnost u dobročinstvima. Također je istaknuo kako će svi prihodi biti u dobrotvorne svrhe. Želimo pomoći stradalima u nesreći koja je zadesila susjednu Bosnu i Hercegovinu. Pljesak, koji je odzvanjao našom dvoranom, bio je samo jedan od znakova koji pokazuju međusobno razumijevanje i solidarnost. Dolazak svećenika pokazao je vrhunac dugo iščekivanog početka otvaranja ukrasno zapakiranih vrećica. Dok smo se molili, svećenik je blagoslovio hranu.
U zraku se osjetio duh zajedništva ostvaren upravo tim kruhom. Žamor sretnih srdaca označio je kraj lijepoga dana, ali početak spasa ljudi u nedaći.
Piše: Stanka Mikulić, 2.c
SUDOKU
Hrvatska Mensa i enigmatski klub “Božidar Vranički” u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, ove godine organizira četvrto Sudoku prvenstvo Hrvatske za učenike osnovnih i srednjih škola. Među sudionicima je i 15 učenika iz Gimnazije Metković, koji su u petak, 25.listopada, rješavali zadatke školske razine natjecanja u kategoriji Juniori. U ovoj katogeriji se natječu svi srednjoškolci, neovisno o uzrastu. Na natjecanju su postignuti iznimni rezultati, a najbolji učenici će biti pozvani na regoinalno natjecanje koje će se održati 23.studenoga 2024. Neslužbeni rezultati bit će objavljeni u ponedjeljak, 4.studenoga 2024., a službeni u četvrtak 7.studenoga 2024. Rezultate možete pratiti na web stranici https://sites.google.com/view/sudoku-2024
Regionalna natjecanja organizirana su u četiri regije: Split, Rijeka, Zagreb i Osijek. Regionalno natjecanje je izlučno natjecanje koje vodi na državno prema pravilima propisanim od organizatora natjecanja. Državno natjecanje će se održati od 13. do 15. prosinca 2024. u Vodicama, gdje će se učenici boriti za ulazak u juniorsku reprezentaciju s mogućnošću nastupa na Svjetskom prvenstvu u sudokuu za kategoriju mlađih od 18 godina.
Projekt sudoku natjecanja zamišljen je kao poticaj za razvoj vještina rješavanja problemskih i logičkih zadataka kod mladih. Ovim projektom se nastoji djeci i mladima osigurati alate za razvoj kreativnog i apstraktnog razmišljanja. Nerutinski poslovi, koji sve više dominiraju tržištem, zahtijevaju snažne kognitivne vještine – one koje se najintenzivnije razvijaju u adolescenciji. Uvođenje izazovnih zadataka u obrazovanje doprinosi jačanju osnovnih STEM znanja i potiče inovativnost kroz logičke izazove koji razvijaju lateralno razmišljanje.
Pročitajte još
GIMNAZIJA METKOVIĆ UGOSTILA PARTNERE U ERASMUS PROJEKTU Think global, learn being an entrepreneur in Europe!
U proteklom tjednu Gimnazija Metković bila je domaćin međunarodnog susreta učenika i profesora u Erasmus+ KA220 projektu „Think global, learn being an entrepreneur in Europe! “.
Uz 27 naših učenika te profesorice Danu Svagušu, Anu Dragović, Angelu Ćelić i Suzanu Nižić, u aktivnostima su sudjelovali gosti iz Portugala, Italije, Litve, Latvije i Grčke.
U skladu sa temom mobilnosti “ekološka proizvodnja”, u Gimnaziji Metković održane su radionice o biznis modelima. U Splitu su posjetili Stellu Croaticu (tvornicu gdje se ručno proizvode slastice, botaničku zbirku, mediteranski vrt, Muzej masline), u Mostaru udrugu Vedri osmijeh (udruga roditelja i djece s posebnim potrebama koji sami proizvode ekološku hranu), u Čitluku Podrume Andrija te Agro park Žabac (vožnja lađama, predavanje i razgovor sa bračnim parom Mijoč o ideji, počecima i planovima za agro etno park). Mobilnost je završena zajedničkim druženjem sa roditeljima u Gimnaziji Metković.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije.
Dani Erasmusa u Gimnaziji Metković
Kako bolje obilježiti Dane Erasmusa nego tijekom domaćinstva u Erasmus projektu?
Tako su ovogodišnju manifestaciju Erasmus Days 2024 naši gimnazijalci proveli u društvu svojih partnera iz Erasmus plus projekata “Think Global, Learn Being an Entrepreneur in Europe” i “Europe: Democratic Culture and Sustainable Digital Transformation”.
S učenicima i profesorima iz Portugala, Španjolske, Italije, Grčke, Latvije i Litve u zajedničkoj radionici naši su učenici razmjenjivali iskustva i dojmove o svojem sudjelovanju u Erasmus mobilnostima, uspostavili nove kontakte i širili europski duh zajedništva.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije.