Roditeljski sastanci

TEMA: " ŠKOLA ZA ŽIVOT"

26. rujna - roditeljski sastanak za roditelje učenika 1-ih razreda koji ove godine kreću u razrede u kojima će se nastava odvijati prema novim kurikulima.

Cilj teme je uz prezentaciju pojasniti roditeljima predviđeni tijek uvođenja reforme u škole, odgovoriti na pitanje zašto su nužne promjene te kako će se one odraziti na svakodnevicu učenika.

TEMA: " KOMUNIKACIJA S ADOLESCENTOM"

17. prosinca - roditeljski sastanak za roditelje učenika 1. razreda u okviru projekta "ZA ODGOVORNO ODRASTANJE MLADIH".

Cilj teme je uputiti roditelje na komunikacijske vještine  bitne za ostvarivanje kvalitetnog odnosa s adoleccentom i  za pružanje pomoći i podrške u odrastanju.

Roditeljski sastanak za 1. razrede; održan 27. ožujka 2018.
Autor: Mirjana Šutalo, 5. 4. 2018.

Predavanje pod nazivom „Prevencija ovisnosti i rizičnog ponašanja kod mladih“ je održala Martina Jerinić Njirić, viša stručna savjetnica u Odjelu za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko – neretvanske županije. Na temelju iskustva u radu s mladima koji pokazuju rizična ponašanja, Martina Jerinić Njirić je roditeljima uputila praktične savjete s ciljem smanjivana i eliminiranja takvih rizičnih ponašanja.

Prema brojnim istraživanjima, 20 – 40% mladih barem jednom proba neku od ilegalnih droga, od čega više od pola ne ponovi to iskustvo, a samo dio nastavi s učestalim konzumiranjem i ovisnosti.

Čimbenici  o kojima ovisi  nastanak ovisnosti su:

• način na koji je doživljeno prvo iskustvo djelovanja droge (neka djeca konzumiranje sredstava ovisnosti dožive kao više neugodno, a druga kao više ugodno iskustvo)
  • vezanost za vršnjake i iskustva u društvu vršnjaka
  • vezanost za obitelj i iskustva obitelji

Neki od rizičnih čimbenika za nastanak ovisnosti:

• druženje s vršnjacima rizičnog ponašanja
  • tolerantan stav i vjerovanje da je uzimanje droga društveno prihvaćeno
  • rani početak konzumiranja droga
  • rizični tip obitelji
  • pretjerane zabrane ili nedostatak kontrole od strane roditelja
  • psihološke osobine djeteta poput niskog samopoštovanja, sramežljivosti, agresivnosti, nerazvijene socijalne vještine
  • neprikladno provođenje slobodnog vremena

Zaštitni čimbenici koji smanjuju rizik:

• roditeljska ljubav – nekonfliktan, brižan odnos pun ljubavi
  • roditeljski interes – uključenost u život djece, poznavanje njihovih prijatelja
  • roditeljsko vrijeme provedeno s djecom
  • postojanje jasnih uloga, pravila ponašanja i granica te roditeljskog nadzora
  • dosljednost u provedbi odgojnih postupaka
  • poticanje, hrabrenje, vjerovanje u djetetov uspjeh…

Ako roditelji uoče neke od znakova eksperimentiranja nikako ne smiju:

• omogućavati takvo ponašanje (ispričavati neopravdane izostanke iz škole, davati novac bez kontrole…)
  • poricati, izbjegavati suočavanje sa stvarnošću
  • pretjerano kontrolirati dijete što povećava sukobe i udaljavanje djeteta
  • prijetiti, zastrašivati
  • potkupljivati
  • umanjivati značaj posljedica uz opravdanje da je to današnji stil življenja
  • nametati osjećaj krivice optužbama da dijete svojim ponašanjem uništava roditeljsko zdravlje
  • imati različite stavove prebacujući odgovornost na drugog roditelja

Što učiniti kada se pojavi sumnja?

• roditelji trebaju imati jasan, jedinstven stav i zajedno dogovoriti postupke
  • razgovarati smireno i bez optuživanja djetetovog stava
  • poticati samostalnost i odgovorno ponašanje djeteta, usmjeriti se prema rješenju u kojem će dijete aktivno sudjelovati
  • dogovoriti postupak kontrole, odvojiti osobu od ponašanja
  • pomoći djetetu prevladati negativne utjecaje vršnjaka

Ovo je za roditelje stresna situacija, stoga je dobro potražiti savjet stručne osobe.