Petar Tutavac Bilić

Autor: Marinko Zubac, 12. 10. 2013.

DEVETI NERETVANSKI KNJIŽEVNI,ZNANSTVENI I KULTURNI
SUSRET- Petar Tutavac Bilić (1913.-1985)

Dana 26. rujna naša je škola imala čast biti domaćin Devetoga neretvanskog književnog, znanstvenog i kulturnog susreta u čast hrvatskom jezikoslovcu i prevoditelju Petru Tutavcu Biliću.
Na važnost ovoga događaja za Gimnaziju Metković kao i cijelu dolinu Neretve ukazuje bogat pretprogram koji se sastojao od nastupa ženske klape učiteljica “Žveljarin” te  uvodnih  govora ravnatelja i profesora Joze Jurkovića te gradonačelnika dr. Bože Petrova.
Iako protjeran u Argentinu, Petar Tutavac Bilić ostao je privržen svojoj domovini kojoj je posvetio mnoga djela,a među ostalim i “Pravopisni Ričnik” zasnovan na ikavskom narječju kao zajedničkom obilježju  svih hrvatskih govornih područja sa idejom ujedinjenja. U tom je rječniku predstavio i nove grafeme te mnoge promjene kako bi Hrvatima omogućio vlastiti jezik. Bio je priznati prevoditelj za što je i  primio nagradu u Argentini. Sve to znamo zahvaljujući govornicima, točnije publicistu i književnom kritičaru Mati Kovačeviću, dr.sc. Željki Lovrenčić te bivšim učenicima naše Gimnazije dr.sc. Domagoju Vidoviću i prof. Perini Vukši-Nahod sa Instituta za jezikoslovlje.
Program je predvodio književnik i organizator skupa Stjepan Šešelj koji je omogućio upoznavanje sa životnim djelima ovog bitnog, ali široj javnosti nepoznatog, čovjeka hrvatske povijesti koji potječe iz naše doline. A ovim je povodom u našu školu iz Buenos Airesa došao sin pok. umjetnika, Hrvoje Tutavac.

Sara i Antonia, 3.C

« Listopad 2017 »